Health & Wellness

How to Eat Healthy on a Budget

By on 02/24/2020

Eating healthy is one of the best things you can do for your body. It helps keep your weight in check and may also protect you against chronic diseases such as diabetes, heart disease and cancer.

But what if your food budget is limited? How do you fill your cart with nutritious foods that aren’t budget busters?

Here are eight tips to help you eat healthy on a tight budget:

  1. Shop smart. Buy in-season produce – it’s cheaper and tastes better. Stock up on sale items that have a long shelf life. Look for discounted fresh food nearing its expiration date, but only buy if you can use or freeze it before it goes bad. Use coupons only for items you would buy anyway.
  2. Buy store brands. Most grocers sell many products with their own label that taste just as good and are just as nutritious as name-brand food manufacturers. And they usually cost less.
  3. Choose unprocessed foods. We pay a lot for convenience so buy unprocessed foods when possible. It’s less expensive to buy a large bag of brown rice than a box of quick-serve flavored rice. Dry beans cost less than canned beans. Puffed wheat is cheaper than name-brand cereals.
  4. Stick to a list. If you head to the store with a list of what you need – and stick to it – you’ll be less tempted to make impulse purchases, which can blow your budget.
  5. Plan meals. Sit down once a week to plan your meals. Look at what you already have in the house and what’s on sale and plan meals around those items. Find ways to use leftovers so they don’t go to waste.
  6. Cook. You may think it’s hard to make a healthy meal on a tight budget, but even when you buy more expensive ingredients it’s usually cheaper to eat a home-cooked meal than to buy convenience foods at the store or grab a meal out.
  7. Be honest about your spending. When you add up how much you pay for unhealthy foods like soda, cookies, chips and frozen pizza, you’ll likely find it’s cheaper to buy real food than junk food.
  8. Eat more plant-based meals: By swapping meat-based protein for plant-based protein a few times a week, you can save yourself some serious cash. For example, 1 lb of lean ground beef costs about $6.00, while 1lb of tofu costs about $2.50.

Copyright 2019-2020 © Baldwin Publishing, Inc. All rights reserved.
Health eCooking® is a registered trademark of Baldwin Publishing, Inc. Cook eKitchen™ is a designated trademark of Baldwin Publishing, Inc. Any duplication or distribution of the information contained herein without the express approval of Baldwin Publishing, Inc. is strictly prohibited.

Date Last Reviewed: September 3, 2019

Editorial Review: Andrea Cohen, Editorial Director, Baldwin Publishing, Inc. Contact Editor

Medical Review: Nora Minno, RD, CDN

Learn more about Baldwin Publishing Inc. editorial policy, privacy policy, ADA compliance and sponsorship policy.

No information provided by Baldwin Publishing, Inc. in any article is a substitute for medical advice or treatment for any medical condition. Baldwin Publishing, Inc. strongly suggests that you use this information in consultation with your doctor or other health professional. Use or viewing of any Baldwin Publishing, Inc. article signifies your understanding and agreement to the disclaimer and acceptance of these terms of use.

TAGS

LEAVE A COMMENT

Subscribe to Perspectives



About This Blog
Perspectives highlights the expertise and services provided by the physicians, specialists, nurses and other healthcare providers at Einstein Healthcare Network. Through this blog, we share information about new treatments and technologies, top-tier clinical teams and the day-to-day interactions that reinforce our commitment to delivering quality care with compassion. Here, you will also find practical advice for championing your health and wellness. The Einstein Healthcare Network "Terms of Use" apply to all content on this blog.